• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  455019,350
  % 0,80
 • %

KORONAVİRÜS BİTTİĞİNDE İLK NE YAPACAKSINIZ?

KORONAVİRÜS BİTTİĞİNDE İLK NE YAPACAKSINIZ?

Korona virüs ile mücadele kapsamında eve kapananlar, salgın bittikten sonra ilk ne yapmak istiyor? Mobil uygulama üzerinden tüketici davranışlarını analiz eden Twentify’ın Korona Günlükleri raporunun son araştırmasında “Salgının bittiği ilk gün ne yapılacak?” sorusu mercek altına alındı.

Türkiye’yi temsilen 1000 kişinin katılımıyla yapılan araştırmadan öne çıkan başlıklar şöyle:

Karantina döneminde en çok dışarıda rahatlıkla ve özgürce gezmeyi özledik. En çok özlenenlerin ikinci sırasında ise aile ve akrabalarla görüşme var.

“Salgın geçtikten sonra sosyal yaşamında neleri değiştirmeyi düşünüyorsun?” sorusuna verilen cevaplarda  sosyal hayatını önceye göre değiştirmeyeceğini ifade eden önemli bir kitle olmakla birlikte evde önceye göre çok daha az zaman geçirileceği gözlemleniyor. Ayrıca verilen cevaplara göre salgından sonra kapalı ve kalabalık yerlerden uzak durulacak ve yeme-içme konusunda daha seçici olunacak.

Korona virüs ile birlikte hiç şüphesiz ki en çok değişen alışkanlıklardan biri, alışveriş oldu. Sosyal izolasyon ve sokağa çıkma kısıtlamalarının etkisiyle online alışverişlerde ciddi bir artış gözlendi. Peki bu eğilim salgından sonra da devam edecek mi?

KAPALI ALANLARDAN UZAK DURULACAK

Araştırma sonuçlarına göre alışveriş alışkanlıklarının Covid – 19 öncesine göre çok değişmeyeceği ifade ediliyor, ancak bazı küçük beklentiler var. Kapalı alanlarda daha az vakit geçirmek isteği mağaza deneyimi beklentileri değiştireceğe benziyor.

Mağazaların içinde daha az vakit geçirme isteği raf düzeni, ambalajlar, al-git sepetler konusunda firmaların tüketicilere sunacağı yenilikler önümüzdeki dönemde en fazla vakit ayıracağımız konulardan olacak. Benzer şekilde alışveriş sıklığının düşmesiyle ürün büyüklükleri ve bunların fiyatlandırılması da çözülmesi gerekenler arasında yer alacak.

EVDEN ÇALIŞMA TALEBİ ARTACAK

Çalışma hayatında ise kapsamlı bir yeniden tasarım beklentisi görülüyor. Öncelikle masa başı çalışanların beklentisi olan evden çalışma konusunda teknik altyapılar kadar iş süreçlerinin, bilgi akışlarının, performans yönetiminin yeniden düzenlemesi gerekecek.

Bunun yanında personelin sağlıklı bir şekilde ulaşımının sağlanması için yerel yönetimlerle birlikte çözümler konuşulacak. Ofis içinde sosyal mesafeye uygun yerleşim sağlanması yanında evden çalışanların ofis içi sosyalliği yaşamalarının yollarının aranacak.